چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۵

2161- به گفته دبیر ششمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا پایان هفته اول اردیبهشت ماه، ۱۰۷ شرکت برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کرده اند.
توسعه کسب کارهای نوآورانه، صادرات محصولات دانش بنیان و پژو هش‌های منتهی به فناوری، از محورهای اصلی این دوره از جشنواره است.
ششمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز ۲۷ اردیبهشت، همزمان با روز روابط عمومی و ارتباطات (و روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی) برگزار می‌شود.
http://festfava.ir

2162- هشتمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات ۶ تا ۸ مهرماه (۲۷ تا ۲۹ سپتامبر ) با حضور اساتید و پژوهشگران خارجی و داخلی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.
http://ist2016.itrc.ac.ir

2163- مقررات ارایه و استفاده از امکانات پایه ای شرکت مخابرات ایران
مصوبه شماره ۳ جلسه ۲۳۰ کمیسیون تنظیم مقررات - مورخ ۹ اسفند ۹۴

2164- همایش تخصصی «اینترنت اشیاء، کاربردها، فرصت ها و کاربردها» با حضور دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در استان گلستان در روز شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۵ برگزار شد.
در این همایش، ربیعی، معاون اقتصادی استاندار گلستان، یغمایی، رییس دانشگاه گلستان و مومنی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان، سخنرانی کردند.
از برنامه های جانبی این همایش برگزاری سخنرانی با موضوع معرفی طرح ملی اینترنت اشیا توسط دکتر هومن ضرابی، مجری طرح ملی اینترنت اشیا (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) و برپایی کارگاه آموزشی معرفی پلتفرم بومی اینترنت اشیا، کاربردها و چالشها توسط شرکت دانش بنیان نگاره گلستان بود.
این همایش را اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با همکاری و میزبانی دانشگاه گلستان برگزار کرد.

2165- اخبار کوتاه

- دبیر شورای عالی فضای مجازی، رتبه ایران در زمینه حمایت از حقوق مالکیت فکری را ۱۱۱ در میان ۱۳۱ کشور جهان، بر اساس گزارش‌های بین‌المللی سال ۲۰۱۲، اعلام کرد.

- انستیتو ملی بازی‌سازی برنامه زمانی ۶ دوره از تجربه بازی‌ساز در سال ۹۵ را مشخص کرده است که اولین رویداد در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

- ایرانسل با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات، نخستین آزمایش IPv6 بر بستر موبایل را با موفقیت به پایان رساند.

- شرکت مخابرات ایران از راه‌اندازی سامانه ۲۰۱۰ برای پاسخگویی ۲۴ ساعته به مشتریان تجاری این شرکت خبر داد.

- حسین فلاح جوشقانی، مدیر دفتر بررسی های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری منصوب شده است. تا پیش از این، غلامرضا داداش زاده، مسئولیت این معاونت را برعهده داشت.

- به فاصله کمی از انتشار خبر انتصاب آذری جهرمی، به عنوان مدیرعامل جدید ارتباطات زیرساخت، وبگاه وزارت ارتباطات از موافقت وزیر ارتباطات با درخواست بازنشستگی خسروی، مدیرعامل پیشین این شرکت خبر داد.


سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۵

2158- براساس اصلاحیه جدید قانون مالیات ها، صاحبان مشاغل تا پایان خرداد ماه مهلت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارایه کنند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: از سال ۹۵، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل، پایان خردادماه، و موعد مقرر ارایه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی نیز پایان تیرماه خواهد بود.

2159- مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، در یک نشست خبری، از برنامه های این بنیاد در سال ۹۵ خبر داد:
- رونمایی از بزرگترین بازار دیجیتال توزیع بازی‌های رایانه‌ای، در بهمن یا اسفندماه.
- ایجاد رشته بازی سازی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد.
- ایجاد سه آزمایشگاه و مرکز پژوهشی، در سه دانشگاه معتبر در تهران، از جمله دانشگاه تهران.
- حمایت از ۵ پایان‌نامه کارشناسی و ۱۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و ۱۰ پایان‌نامه دکترا
- برگزاری کنفرانس بین‌المللی در اسفند ماه
- برگزاری کنفرانس بازی‌های جدی (با کاربرد آموزش و درمان) در پاییز.
- برگزاری ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران، در اسفند
- برگزاری نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای، در اسفند
- برگزاری نمایشگاه محلی در چهار نقطه کلیدی شهر تهران، در پاییز و زمستان.
- برگزاری مسابقه بازی‌سازی با مشارکت انستیتو ملی بازی‌سازی و کشور ترکیه و پاریس، در تابستان.
- پیمایش بازی‌های رایانه‌ای موبایلی.
- انتشار نشریه تخصصی مطالعات بازی.
- رونمایی و تبلیغات بازی‌های رایانه‌ای.
- برگزاری کلاس‌های آموزشی برای خانواده در فرهنگ‌سرای محله‌ها و سرای محله، در شهر تهران.
- تشکیل واحد توسعه و سرمایه انسانی برای بررسی و برنامه ریزی بر اساس نیاز خانواده ها.
- رونمایی از سامانه مشاوره تلفنی و اینترنتی به خانواده‌های ایرانی برای استفاده صحیح از بازی‌ها در پاییز.
- حمایت ویژه از بازی های قرآنی، در قالب وام کم بهره.
== ویگاه بنیاد ملی بازی های رایانه ای
http://ircg.ir

2160- مدیرعامل شرکت پست، در نشست مشترک با رییس سازمان ثبت احوال کشور، با تبیین رویکرد جدید شرکت پست با محوریت «پست هوشمند در خدمت مردم» گفت: تقویت زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری به منظور ارتقای جایگاه پست در استقرار دولت الکترونیک و همچنین افزایش خدمات نیابتی، از مهم ترین برنامه های این شرکت است.
مهری گفت: هدف اصلی ما ایجاد تحولات چشمگیر در این نهاد ارتباطی است که طبیعتاً بخشی از این موضوع مستلزم حمایت دولت محترم و برون سپاری خدمات مشتری‌محور نهادها و ارگان های دولتی خواهد بود.
مدیرعامل پست، در ادامه همراه با اظهار خرسندی از همکاری متقابل با سازمان ثبت احوال کشور، ارتقای سطح همکاری های فنی، افزایش تعداد دفاتر ارایه دهنده سرویس ثبت نام کارت ملی هوشمند، بررسی پیشنهاد ارایه خدمت تحویل کارت هوشمند در محل متقاضی توسط پست و آمادگی شرکت پست در جهت ارایه خدمات شناسنامه ای در دفاتر پستی کشور را به عنوان مهم ترین برنامه های شرکت پست در راستای توسعه همکاری با سازمان ثبت احوال کشور برشمرد.
آوایی، معاون وزیر و رییس سازمان ثبت احوال کشور، با اشاره به سابقه دیرینه همکاری های متقابل دو نهاد خدماتی پست و ثبت احوال از تلاش های انجام شده توسط کارکنان امین شرکت پست در راستای اجرای موفقیت آمیز طرح ملی ثبت نام کارت هوشمند قدردانی کرد.
وی همچنین خواستار استمرار و گسترش همکاری های متقابل دو سازمان در قالب تشکیل کارگروه مشترک به منظور افزایش سطح رضایت عمومی جامعه شد.

مهندس محمدجواد آذری جهرمی؛ مدیرعامل جدید شرکت ارتباطات زیرساخت
این مدیر جوان، با حکم وزیر ارتباطات، معاون وزیر، رییس هیات مدیره و مدیرعامل ارتباطات زیرساخت شد.


دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۵

2153- معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت پست با بیان اینکه فعالیت پست و دفاتر پیشخوان در تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی کاملا قانونی است، گفت: اگر قرار بود فعالیت ما خارج از وظایف قانونی‌مان باشد تا امروز کرکره‌مان را پایین کشیده بودند.
نصیری، همکاری شرکت پست با سازمان امور مالیاتی در راستای ثبت و تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی را کاملا قانونی عنوان کرد و گفت: بالاخره شرکت پست دولتی و دفاتر پیشخوان دولت زیرنظر وزارتخانه‌های ارتباطات و کشور فعالیت می‌کنند و نمی‌توان به راحتی مُهر فعالیت غیرقانونی بر پیشانی آنها زد.
وی با بیان اینکه واقعا نمی‌دانم کافی‌نت‌ها زیر نظر چه مجموعه‌ای اداره می‌شوند، درباره نحوه فعالیت آنها با سازمان مالیات گفت: این مجموعه‌ها نیز اگر زیر نظر نهادی معتبر اداره می‌شوند، قطعا می‌توانند وارد رقابت با پست و پیشخوان شده و خدمات اظهارنامه‌ای را انجام دهند.
نصیری گفت: کافی‌نت‌ها می‌توانند با وزارت ارتباطات هماهنگی داشته باشند و در قالب تفاهماتی، اگر خدماتی به سمت این وزارتخانه آمد قادر به مشارکت در آن باشند.
= دو هفته پیش، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفته بود: شرکت پست و دفاتر پیشخوان سال گذشته با نفوذی که در دولت داشتند مانع همکاری کافی‌نت‌ها با سازمان امور مالیاتی شدند اما امسال دنبال جلوگیری از این رفتار غیرقانونی هستیم.

 

2154- فاز نخست پروژه‌های دولت الکترونیکی شامل "درگاه واحد خدمات دولت" و "گذرگاه خدمات دولت"، هفته آینده، به بهره‌برداری می‌رسد.
باقری اصل، معاون سازمان فناوری اطلاعات با اعلام این خبر، گفت: این زیرساخت‌ها، گام دوم در اجرایی شدن دولت الکترونیکی و گذر به نسل دوم یکپارچگی خدمات، اطلاعات و فرآیندها است و دستگاه‌های اجرایی پس از این می‌توانند از طریق زیرساخت‌های فراهم شده، به سرعت خدمات خود را در بستر G2C، G2B در درگاه خدمات دولت و خدمات G2G را در گذرگاه خدمات دولت ارایه کنند.
= در نشست تخصصی «پنجره واحد خدمات دولت» که روز سه شنبه، ۷ اردیبهشت برگزار شد، از این پنجره (درگاه) واحد رونمایی شد.

 

2155- معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: درگاه واحد خدمات دولت جهت ارائه خدمات ملی و انواع خدمات ارزش‌افزوده در راستای پیشبرد اهداف پیش‌بینی شده و همچنین خدمت‌رسانی بهتر به مردم و مدیریت یکپارچه خدمات عمومی کشور ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.
باقری اصل گفت: برای ایجاد این درگاه در گام نخست، با تلاش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همکاری ۶۹ دستگاه اجرایی اصلی کشور، بیش از ۸۲۶ شناسنامه خدمت دولت احصاء شد.
این درگاه، شامل کلیه اطلاعات این شناسنامه‌ها و راه ورود به سامانه‌های ارایه دهنده خدمات الکترونیک دستگاه‌های اجرایی است.

== درگاه واحد خدمات دولت
http://iran.gov.ir

 

2156- دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی، ایجاد گذرگاه خدمات دولت (GSB) را از پروژه‌های مهم و کلیدی توسعه دولت الکترونیکی در کشور دانست و گفت: سازوکار پیاده‌سازی دولت الکترونیک نیازمند آن است که بستر تبادل الکترونیکی اطلاعات و خدمات برای هرگونه استعلام، تبادل و تهیه فرآیندهای دولت ایجاد شود.
وی با بیان این مطلب که اجرایی شدن این گذرگاه منجر به نظامند شدن گردش اطلاعات دولت و تسهیل فضای کسب‌و‌کار خواهد شد، افزود: در این گذرگاه الکترونیکی، سازمان‌های دولتی خدمات الکترونیکی خود را در دسترس سایر دستگاه‌ها قرار داده و با استفاده از فناوری اطلاعات و تسهیل در کسب‌‌وکار، ارائه هر چه سریع‌تر خدمت را فراهم آورند.
باقری اصل تاکید کرد: این مهم، تنها از طریق پیاده‌سازی بستر نرم‌افزاری مرکز ملی تبادل اطلاعات و اتصال سازمان‌ها به این بستر میسر خواهد شد.
جانشین شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر این مدل از شبکه در قالب پروژه شبکه NIX در کشور راه‌اندازی شده به طوری که ارتباط با کلیه بانک‌های اطلاعاتی کشور از طریق گذرگاه خدمات دولت بصورت خوشه‌های ۱۴ گانه قابل ارایه است.

 

2157- سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، هشتمین دوره آزمون احراز صلاحیت مشاوران فناوری اطلاعات را روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌کند.
هشتمین آزمون احراز صلاحیت مشاوران و اشخاص حقیقی در چهار رشته نرم افزار، اینترنت و شبکه، آموزش و مدیریت مشاوره و سخت افزار و مشاوره زیرساخت برگزار خواهد شد.
منابع آزمون مشاوران سازمان نظام صنفی رایانه ای


یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۹۵

2150- دستورالعمل اجرایی طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (MNP)
مصوبه جلسه ۲۳۲ کمیسیون تنظیم مقررات - ۲۹ فروردین ۹۵

2151- اصول حاکم بر ارایه خدمات ترابردپذیری شماره تلفن همراه
مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۱۸۹ کمیسیون تنظیم مقررات - مورخ ۱۸ خرداد ۹۳

2152- طبق بخشنامه بانک مرکزی که اوایل اردیبهشت ماه ۹۵ توسط شاپرک به شرکت های PSP ابلاغ شده است؛ «از تاریخ اول مهر ماه سال ۹۵ استفاده از بستر فعلی USSD برای انجام تراکنش های بانکی ممنوع شده و شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت صرفا مجاز به پذیرش و پردازش تراکنش های بانکی از روش های جایگزین و ایمن خواهند بود. متعاقبا روش مذکور پس از تایید بانک محترم مرکزی ج.ا.ا به شرکت ها ابلاغ خواهد شد»


شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۵

2146- واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سخنرانی خود در اجلاس جهانی WSIS، با اعلام اینکه توسعه ICT از جمله اولویت‌ها و سیاست‌های اصلی دولت تدبیر و امید و شخص ریاست جمهوری اسلامی ایران است، گفت: بر همین اساس توانستیم در این دولت ضمن توجه به بومی‌سازی فرآیندها و فعالیت‌های به‌روز جهان در حوزه ICT و تلاش برای انتقال دانش آن به کشور، به سراسری کردن نسل سوم و چهارم تلفن همراه، افزایش کاربران اینترنتی و دامنه نفوذ آن، سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات روستایی و رساندن اینترنت پرسرعت به بسیاری از روستاهای کشور، تکمیل و ارایه خدمات مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک، آموزش‌های الکترونیکی، سلامت الکترونیک و حمایت از ایده‌ها در جهت تولید محتوای بومی بپردازیم.

2147- همراه اول اعلام کرد: سیم کارت های نسل ۴ در سراسر کشور توزیع می شود. اپراتور اول با توجه به برنامه خود برای نصب و راه اندازی سریع آنتن های نسل ۴ تلفن همراه (LTE) تا پایان سال ۹۵، کانال های توزیع سیم کارت نسل ۴ (Usim) خود را که تاکنون فقط در دفاتر منتخب انجام می شد، در سراسر کشور گسترش داده و به بیش از ۱۱ هزار نقطه رسانده است.
فروشگاه آنلاین این اپراتور نیز سیم کارتUsim را بصورت باندل به همراه "مای فای" یا "دانگل" و یا "روتر" و "بسته های متنوع نوترینو" می فروشد.

2148- بازی رایانه ای «سفر جنجالی» به زودی وارد بازار خواهد شد.
«سفر جنجالی» نام بازی رایانه‌ای تولیدشده به منظور معرفی و نهادینه‌سازی شیوه و سبک زندگی اسلامی ایرانی و فرهنگ سازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان است.
به گفته ی حجة الاسلام حبیب داستانی بنیسی، مدیرعامل شرکت سازنده این بازی، این بازی علاوه بر آن که به صورت یک نفره در رایانه شخصی قابل استفاده است، بازی‌گرهای آن می‌توانند با اتصال به اینترنت، بصورت برخط (آنلاین) بازی کنند.
«عملیات انهدام ۱: نبرد فاو» و «عملیات انهدام ۲: نبرد خرمشهر»، دو بازی رایانه‌ای دیگری هستند که توسط این گروه تولید شده اند.

2149- بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه به منظور تحقق نظام جامع دادرسی الکترونیکی، مکلف به استقرار کامل شبکه ملی عدالت شد.
همچنین، کلیه دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و اشخاص حقوقی مکلفند پس از استقرار شبکه ملی عدالت، از طریق این شبکه به استعلامات مراجع قضایی پاسخ بدهند.


پنجشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۵

2140- معاون وزیر ارتباطات از تصویب طرح جدید برای رفع انحصار مخابرات در حوزه شبکه دسترسی خبر داد و گفت: این مصوبه که به تازگی ابلاغ شده است انحصار شبکه دسترسی را از مخابرات می گیرد. بر اساس این مصوبه شبکه دسترسی مخابراتی به سایر اپراتورهای ارتباطی نیز قابل واگذاری خواهد بود.
عمیدیان گفت: بر این اساس در صورت شناسایی و نیاز اپراتورهای ارتباطی طبق دستورالعمل کمیسیون تنظیم مقررات امکان استفاده از شبکه دسترسی مخابرات برای سایر اپراتورها وجود خواهد داشت.
به گفته وی، در این مصوبه به غیر از داکت ها و زیرساخت های ارتباطی سایر امکانات شبکه مخابراتی کشور قابل واگذاری خواهد بود.

2141- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: پس از تصویب اصول حاکم بر تغییر تعرفه اینترنت، جداول محاسباتی برای نرخ های استفاده از اینترنت تدوین خواهد شد.
عمیدیان گفت: در این نرخ ها، کف قیمت را با هدف ایجاد رقابت در بازار در نظر گرفته ایم.
= به تازگی، مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه گفته بود: باید برای اینترنت همراه کف قیمت تعیین شود تا اپراتورهای غالب نتوانند دامپینگ کنند. اپراتور دولتی رایتل تنها ۲ درصد از سهم مشترکان همراه را دارد.
= وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در هفته پایانی فروردین، از تصمیم برای ارزان شدن قیمت اینترنت در کشور خبر داده و گفته بود: تا پایان اردیبهشت قیمت جدید اینترنت اعلام می‌شود. به گفته واعظی، این کاهش قیمت، بیش از ۱۵ درصد است.

2142- دبیر شورای عالی فضای مجازی از تأسیس کارگروه سبک زندگی ایرانی- اسلامی در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: برای سالم سازی فضای مجازی نیازمند نهضت تولید محتوا هستیم.
فیروزآبادی، با بیان این که رفع دغدغه های رهبر فرزانه انقلاب در حوزه فضای مجازی باید اولویت تمام دستگاه های فعال در این حوزه باشد، افزود: از زمان آغاز به کار دوره جدید شورای عالی فضای مجازی دستگاه های مختلف از جمله وزارت ارتباطات با درک حساسیت های به‌حق معظم‌له در این حوزه فعالیت جدی تری دارند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی، افزود: مرکز ملی فضای مجازی نیز به عنوان بازو و اتاق فکر شورا از بدو فعالیت در دوره جدید با تشکیل کارگروه های مختلف نسبت به پیگیری سریع برخی چالش ها و گزارش آن به دستگاه های ذیربط اقدام کرده است.
فیروزآبادی گفت: در زمان محدودی که از فعالیت اعضای جدید شورا می گذرد تصمیم‏ های خوبی در جهت توجه به بحث محتوا گرفته شده است. امیدواریم با عنایت و توجه دولت و مجلس بتوانیم شاهد به ثمر رسیدن سیاستگذاری های انجام شده در این حوزه که همسنگ انقلاب اسلامی است باشیم.

2143- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مباحث کارشناسی نرخ های جدید مخابرات، در هفته آینده با مجموعه هیات مدیره مخابرات بررسی خواهد شد و اواسط خرداد ماه، پیشنهاد را به کمیسیون تنظیم مقررات می بریم تا پس از بررسی و تحویل، نرخ های جدید اعلام شود.
معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: تغییر نرخ های مخابراتی وابسته به ارائه طرح توسعه مخابرات خواهد بود که بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، این طرح باید با طرح جامع توسعه باند پهن در کشور مطابقت داشته باشد تا در نهایت شاهد توسعه شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک و نیز فضای مجازی باشیم.
عمیدیان گفت: تصویب تعرفه های جدید مخابرات در صورت یکپارچگی طرح جامع توسعه باند پهن و طرح توسعه مخابرات امکان پذیر خواهد بود.

2144- شرکت دیجیفای کره جنوبی و شرکت ایجاد ارتباطات بین‌الملل ایران توافقنامه‌ای امضا کرده اند تا اینترنت مخابراتی در ۱۸ هزار روستای ایران راه‌اندازی شود.
مدیرعامل دیجیفای می گوید: این شرکت از یک تکنولوژی خاص برای برقراری اینترنت مخابراتی استفاده می‌کند که در انحصار این شرکت است و تا کنون با قراردادهایی که با کشورهای امریکا و ژاپن امضا کرده، تنها در این دو کشور این تکنولوژی راه‌اندازی شده و در صورت اجرای این تفاهمنامه، ایران سومین کشوری خواهد بود که این تکنولوژی را بدست خواهد آورد.
قرار است در این پروژه، شرکت ایجاد ارتباطات بین‌الملل، بخش عمده سرمایه‌گذاری را انجام دهد و طرف کره‌ای تکنولوژی را بیاورد.


چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۵

2137- در سالنامه آماری کشور، از سال ۹۳، فصل مستقلی به «ارتباطات» داده شده است.
پیش از این، بخش ICT به صورت غیر متمرکز در زیر سرفصل «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات» قرار داشت.

سالنامه آماری کشور به عنوان یکی از پایگاههای مرجع ارائه اطلاعات و آمار به روز تمامی دستگاههای اجرایی کشور در سطح کشور و بین‌الملل، بمنظور رفع نیازهای آماری پژوهشگران، تصمیم گیران، برنامه ریزان و سایر متقاضیان بصورت سالانه در دو مجلد فارسی و انگلیسی توسط مرکز آمار ایران تهیه و منتشر می شود.

شاخص های ارتباطی و پست:
- تعداد تلفن هاي ثابت منصوبه و مشغول به کار و نقاط روستايي داراي ارتباط تلفني
- خطوط واگذار شده و مشغول به کار تلفن همراه به تفکيک نوع خط و اپراتور
- تعداد مشتركان تلفن هاي همراه مشغول به كار درپايان اسفند
- پوشش تلفن همراه به تفکيک نوع اپراتور (درصد-کيلومتر)
- جمعيت شش ساله و بيشتر كشور برحسب استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات به‌تفکيک استان
- براورد ميزان دسترسي خانوارها و استفاده جمعيت شش ساله و بيشتر كشور از فناوري اطلاعات و ارتباطات: ۹۳
- تعداد خطوط پرسرعت اينترنت به تفکيک نوع درپايان اسفند: ۹۳
- تعداد مشتركان نسل سوم اينترنت به تفکيک اپراتور در پايان اسفند: ۹۳
- مشخصات زيرساخت فناوري اطلاعات کشور در پايان اسفند
- خطوط واگذار شده و مشغول به کار تلفن همراه به تفکيک نوع خط و اپراتور
- خطوط واگذار شده و مشغول به کار تلفن همراه به تفکيک اپراتور و استان: ۹۳
- واحدهاي پستي مورد بهره‌برداري و مرسولات جابجا شده : ۹۳
- انواع مرسولات پستي صادره (شهري و بين شهري) درون استاني به تفكيك نوع مرسوله ۹۳
- تعداد ايستگاه ها و فرستنده هاي راديويي موج كوتاه
- انواع مرسولات پستي صادره برون استاني : ۹۳
- انواع مرسولات پستي صادره به مقصد خارج از كشور : ۹۳
http://salnameh.sci.org.ir/AllUser/DirectoryTreeComplete.aspx

2138- مسئول راهبری طرح خدمات الزامی عمومی (USO) رگولاتوری از فروش و تحویل سیم‌کارت و مودم در روستاهای مشمول طرح USO از هفته آینده خبر داد.
رضوانی گفت: تمامی بسترهای الکترونیکی فروش و تحویل سیم‌کارت و تجهیزات و احراز هویت متقاضیان، آماده شده و واگذاری سیم‌کارت و مودم از هفته آینده در مناطق روستایی استان های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، اصفهان، اردبیل و گیلان آغاز می‌شود.
= براساس اطلاعات وبگاه «های‌وب»، اپراتور USO، هزینه سیم‌کارت ۱۰ هزار تومان است و سه بسته پیشنهادی با حجم ماهیانه ۵۰۰ مگ، ۱ و ۳ گیگ به ترتیب با قیمت ۵۸، ۷۰ و ۱۱۸ هزار تومان در سال، معرفی شده است.
http://www.hiweb.ir/services/services-introduction/uso

2139- رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در سه سال گذشته توانستیم اسکادای بومی را تولید کرده و به مرحله تولید صنعتی برسانیم.
جلالی، با تأکید بر این‌که تولید صنعتی این سامانه با همکاری شرکت مپنا صورت می‌گیرد، یادآور شد: بر اساس توافقنامه‌ای که با شرکت مپنا به امضاء رساندیم، قرار است دانش فنی تولیدشده در شرکت دانش‌بنیان از سوی شرکت مپنا دریافت شود و این شرکت با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی خود اقدام به راه‌اندازی خط تولید صنعتی سامانه‌های کنترلی (اسکادا) کند.
جلالی گفت: اسکادا حدفاصل میان فضای فیزیکی و سایبری است. سامانه‌ اسکادا قادر است دستورات فیزیکی را به دستورات مکانیکی تبدیل کند، از این لحاظ این سامانه جزء زیرساخت‌های مهم در هر کشوری به شمار می‌رود.


سه شنبه، ۱۴ اردیبهشت ۹۵

2135- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تشکیل کارگروه ویژه جهت رفع دغدغه مقام معظم رهبری برای فضای مجازی، خبر داد.

واعظی گفت: به منظور رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در حفاظت از فرهنگ در فضای مجازی، کارگروه فرهنگی و اجتماعی با حضور نخبگان و دیگر دستگاه‌های مرتبط بویژه وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل خواهد شد که تحت سیاست‌های شورای عالی فضای مجازی، مساعی لازم برای توجه به این مهم بکار بسته و گزارش پیشرفت اقدامات فوق ‌نیز اعلام خواهد شد.

2136- رئیس سازمان ثبت احوال گفت: با از سرگیری صدور کارت هوشمند ملی، امسال حداقل ۱۵ میلیون فقره از این کارت در سراسر کشور صادر می شود.
آوایی گفت: سال ۹۴، افزون بر ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره کارت هوشمند ملی در کشور صادر شد که از این تعداد صدور ۵ میلیون کارت در نیمه دوم صورت گرفت.
وی افزود: امیدواریم تا ۳ سال آینده، طرح صدور کارت هوشمند ملی در کشور به پایان برسد.
به گفته دوایی، پس از وقفه حدود یک ماهه، صدور کارت هوشمند ملی در کشور از سر گرفته شده است.

 


دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۵

2132- با تصویب هیأت وزیران و ابلاغ معاون اول رییس جمهور (شماره ۱۵۱۸۵/ت۵۳۰۵۷هـ مورخ ۱۲/۲/۹۵)، نصاب معاملات موضوع ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات، به شرح زیر تعیین شد:
معاملات کوچک: تا سقف ۲۰ میلیون تومان
معاملات متوسط: تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان
معاملات بزرگ: بیش از ۲ میلیارد تومان.

2133- شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) درباره قرارداد با شرکت آمریکایی SAS اعلام کرد: نرم‌افزار این شرکت، روی سامانه‌‌های برخط و داده‌های اصلی نصب نشده و تهدیدی امنیتی را متوجه سامانه‌های حساس بانکی نمی‌کند.
این شرکت گفته است که این قرارداد با یکی از نمایندگان رسمی شرکت آمریکایی SAS که مدیریت و مالکیت صد در صد ایرانی دارد، بسته شده است.

بنا به اعلام شاپرک، نرم افزار SAS یک نرم افزار تحلیل آماری و مدلسازی عمومی است که داده های آزمایشی و غیر حساس را تحلیل کرده و امکان مدلسازی فرآیندهای تشخیص را در محیطی ایزوله به کارشناسان مربوط می دهد.

شاپرک از رسانه ها خواسته پیش از انتشار اخبار و ایجاد نگرانی در سطح جامعه، با مشاوره گرفتن از کارشناسان و مطالعه عمومی در مورد موضوع بحث، تحلیل دقیقتری از موضوع ارایه دهند!

2134-بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای، در دیدار با معلمان و فرهنگیان:

این فضای مجازی امروز از فضای حقیقی زندگی ما چند برابر بزرگ‌تر شده؛ بعضی‌ها اصلاً در فضای مجازی تنفّس می‌کنند؛ اصلاً آنجا تنفّس می‌کنند، زندگی‌شان در فضای مجازی است.

جوانان هم سر و کار دارند با فضای مجازی، با انواع و اقسام چیزها و کارها، با برنامه‌های علمی‌اش، با اینترنتش، با شبکه‌های اجتماعی‌اش، با مبادلات و امثال اینها سر و کار دارند؛

خب، اینجا لغزشگاه است. هیچ‌کس نمی‌گوید آقا جادّه نکش. اگر شما در یک منطقه‌ای جادّه‌ای لازم دارید، خیلی خب، جادّه بکش، جادّه‌ی اتوبان هم بکش امّا مواظب باش! آنجایی که ریزش کوه محتمل است، آنجا محاسبه‌ی لازم را بکنید.

ما به دستگاه‌های ارتباطی خودمان، به مجموعه‌ی وزارت ارتباطات و شورای عالی مجازی -که بنده از آن هم گله دارم- سفارشمان این است. ما نمی‌گوییم این راه را ببندید؛ نه، اینکه بی‌عقلی است.

یک کسانی نشسته‌اند، فکر کرده‌اند، یک راهی باز کرده‌اند به‌عنوان این فضای مجازی و به قول خودشان سایبری؛ خیلی خب، از این استفاده کنید منتها استفاده‌ی درست بکنید؛ دیگران دارند استفاده‌ی درست می‌کنند؛ بعضی از کشورها طبق فرهنگ خودشان این دستگاه‌ها را قبضه کرده‌اند.

ما چرا نمی‌کنیم؟ چرا حواسمان نیست؟ چرا رها می‌کنیم این فضای غیرقابل کنترل و غیرمنضبط را؟ مسئولند، یکی از مسئولین هم همین‌ها هستند؛ دستگاه وزارت ارتباطات است.
 


شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۵

2127- مجری طرح «شبکه اشیاء» با بیان اینکه در حال حاضر اولین درگاه اتصال ویژه شبکه اینترنت اشیاء در منطقه نارمک تهران راه‌اندازی شده است گفت: این درگاه اتصال (Gateway) به عنوان بخشی از حرکت جهانی «شبکه اشیاء» (The Things Network= TTN ) راه‌اندازی شده است و نخستین گیت‌وی فعال TTN در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

وی با تاکید براینکه «شبکه اشیاء» با هدف ایجاد یک شبکه‌ جهانی باز و عمومی، غیرمتمرکز و مبتنی بر همکاری جمعی، راه‌اندازی شده است ادامه داد: این شبکه در بخش دسترسی رادیویی از فناوری نوین LoRa بهره می‌برد که یکی از دو فناوری اصلی دسترسی رادیویی با توان پایین و برد بالا برای اینترنت اشیاء محسوب می شود.

رحمان پور گفت: شبکه اشیاء ابتدا در شهر آمستردام آغاز بکار کرد و در مدت چهار هفته کل این شهر تحت پوشش شبکه اینترنت اشیا قرار گرفت. ما هم اکنون موفق به کسب موافقت برای راه‌اندازی شاخه تهران شبکه اشیاء شدیم تا تهران، به عنوان یکی از ۵ شاخه با سرعت رشد بالای شبکه اشیاء معرفی شود.

وی، مخاطبان اصلی این شبکه را اپراتورهای ارتباطی، استارتاپ‌ها و کسب و کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات عنوان کرد و افزود: «شبکه اشیاء» در حقیقت شبکه‌ای غیرانتفاعی است که به جز هزینه‌های پایین سرمایه‌گذاری اولیه، اجرایی و نگهداری، هزینه دیگری در برندارد و هدف از توسعه آن درآمدزایی مستقیم نیست. ما معتقدیم ایجاد چنین شبکه‌ای می‌تواند بستری شود تا شرکت‌ها و افراد خلاق با ارائه خدمات نوآورانه خود، از آن‌ها کسب ارزش کنند.

برای نمونه این شبکه می‌تواند در حوزه خدمات شهری برای هوشمندسازی پارکینگ‌ها، کنتورهای هوشمند، اتصال حسگرهای انبوه برای اندازه‌گیری میزان آلودگی، رطوبت و … و نهایتا کاهش ترافیک و میزان آلودگی کاربرد داشته باشد.
رحمان‌پور تاکید کرد: هدف این است تا «شبکه اشیاء» به عنوان زیرساخت خدماتی اینترنت اشیاء عمل کند. از این رو است که «شبکه اشیاء» چیزی بیش از یک فناوری و در حقیقت یک اکوسیستم است که برای توسعه نیازمند همکاری و مشارکت سایر بازیگران این عرصه است.

همچنین، طاهرخانی، مسئول فنی شبکه اشیاء تهران گفت: هم اکنون در حال پیگیری راه‌اندازی دو درگاه در مناطق مرکزی و غربی تهران هستیم. برآوردهای اولیه نشان می دهد که با حدود ۱۰ درگاه می توانیم سطح تهران را تحت پوشش اولیه این شبکه قرار دهیم. در همین حال توسعه‌دهندگان و اپراتورها می توانند در عین استفاده از این شبکه، گسترش‌دهنده آن نیز باشند و درگاه‌های بیشتری به آن بیافزایند.


نماد شبکه اشیاء ایران

2128- بازار الکترونیک شرکت پست

http://ebazar.post.ir

2129- وزیر ارتباطات از احتمال تجدیدنظر در تعرفه های مخابرات خبر داد.
واعظی گفت: در ماه های اخیر، شرکت مخابرات سرمایه گذاری های خوب و مناسبی را در حوزه مخابراتی انجام داده است و ما فکر می کنیم هزینه ۳ تومان برای هر دقیقه مکالمه و پرداخت ۵۰ هزار تومان برای خرید یک خط تلفن در شرایط کنونی کم است و باید در آن تجدیدنظر شود.
این اظهار نظر، پس از انتخاب و معرفی هیات مدیره جدید مخابرات ایران انجام می شود.

2130- ترکیب هیات مدیره شرکت مخابرات ایران کامل شد.
برات قنبری (رییس هیات مدیره)، مظفر پوررنجبر (نایب رییس هیئت مدیره، نماینده دولت)، لطیف وصلی (نماینده سهام عدالت)، حمیدرضا رفیعی و بابک تراکمه اعضای هیات مدیره جدید هستند.

همچنین رسول سرائیان، به عنوان مدیرعامل مخابرات ایران انتخاب شد.

برخی از سوابق اعضا:

- برات قنبری: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرستی مرکز تحقیقات مخابرات ایران، معاونت فناوری اطلاعات وبرنامه ریزی وزارت پست و تلگراف و تلفن، معاونت ارتباطات و برنامه ریزی وزارت ارتباطات و عضو هیئت مدیره بانک ملی.

- مظفر پوررنجبر: عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات سیار، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و رییس هیئت مدیره شرکت ارتباطات ثابت

- بابک تراکمه: معاون تنظیم مقررات شرکت مخابرات ایران، معاون برنامه ریزی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، مدیرعامل شرکت مخابرات استان هرمزگان.

- رسول سرائیان: رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مخابرات استان خراسان، رییس هیئت مدیره شرکت مبین نت، عضو هیئت مدیره و معاون توسعه مهندسی شرکت مخابرات ایران و عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات سیار.

2131- اخبار کوتاه

- رئیس اتاق صنایع استانبول در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت: ما آمادگی داریم با همکاری بخش خصوصی دو کشور مشابه شهرک الکترونیک موجود در استانبول، شهرکی را در ایران تأسیس کنیم.

- در نشستی با حضور واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان وی و نیز مدیران عامل شرکت های مخابرات ایران، مخابرات تهران، ایرانیان نت، FCP ها، اپراتورهای تلفن همراه و دیگر مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، برنامه تقسیم کار ملی در توسعه شبکه پهن باند کشور تعیین شد.

- همزمان با دهم اردیبهشت روز ملّی خلیج فارس، بازی «جزایر سه گانه» منتشر شد. این بازی اندرویدی را که درباره داستان تاریخی حمله دشمنان اجنبی به خلیج فارس و جزیره ابوموسی است، تیم پاییز فروزان، در مرکز رشد بازی سازی انستیتو ملی بازی سازی تولید کرده است. بازی جزایر سه گانه، به صورت رایگان (پرداخت درون برنامه ای) بر روی کافه بازار قابل دریافت است.

- بازی ایرانی "جنون سیاه: تله ذهن" تابستان امسال به بازار می آید. این بازی را شرکت توسن گام در طول ۴ سال تولید کرده است.

- پلیس فتا: تلگرام و اینستاگرام در صدر آمار تخلفات و کلاهبرداری‌ها قرار دارند.

- مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه می گوید باید برای اینترنت همراه، کف قیمت تعیین شود تا اپراتورهای غالب نتوانند دامپینگ کنند.

- شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی اعلام کرد تا ۲ ماه آینده حدود یک میلیارد دلار پول خود را از ایران خارج خواهد کرد. MTN که مالک ۴۹ درصد ایرانسل است، به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی غرب علیه ایران، قادر به دسترسی به پول خود در داخل ایران نبود.

- به اشتراک گذاری و ارسال مجدد مطالب دریافت شده در شبکه های اجتماعی، با عملکرد حافظه و فرآیند یادگیری تداخل دارد و می توان موجب اختلال در سایر قابلیت ها و مهارت ها شود. محققان صرف «منابع شناختی» مغز برای انتخاب یا خودداری از انتخاب پیام ها و ارسال مجدد آنها را دلیل این امر می دانند.

- پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ سرمایه‌گذاری‌ها در عرصه زیرساخت‌های پردازش ابری افزایش یابد و ارزش این بازار در گستره جهانی به ۵۷.۸ میلیارد دلار برسد.

- فروش تبلت ها در سه ماهه نخست ۲۰۱۶، به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۲ رسید.

 


نمایش 11 - 20 از 418 نتیجه
آیتم در هر صفحه 10
از 42

تلفن:  31112525

نمابر:  36284787

پیامک:  100061112525

رایانامه:  it [at] ostanyazd.ir