سه شنبه، ۴ خرداد ۹۵


2196- بنا بر توافقنامه ای که میان سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی - که پروانه اپراتوری این پروژه را در اختیار دارد - و یک شرکت خصوصی بسته شده است، «شبکه علمی کشور» وارد فاز اجرایی و عملیاتی می شود. قرار است در مدت ۱۸ ماه، تمامی مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشی در مراکز استان و شهرهای بزرگ و مهم کشور، به شبکه علمی دانشگاهی متصل شوند. این پروژه در چارچوب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) با سرمایه گذاری و ارائه سرویس توسط بخش خصوصی اجرا می شود. بنابراین، پیمانکار، علاوه بر شبکه سازی و ایجاد بسترهای زیرساختی، نسبت به ارائه محتوا و سرویس شبکه علمی هم اقدام خواهد کرد. پیاده سازی زیرساخت شبکه علمی با همکاری اپراتورهای ارتباطی انجام می شود و پیمانکار شبکه علمی، علاوه بر آماده سازی تجهیزات لازم از جمله سوئیچ و روتر می تواند از امکاناتی که پیش از این در تهران برای شبکه علمی کشور ایجاد شده بود استفاده کند. = تعریف پروژه ای به نام شبکه علمی، سابقه ای بیش از ۲۱ سال دارد و طبق تاکیدات برنامه پنجم توسعه قرار بود بیش از ۲۵۰۰ نقطه دانشگاهی تا پایان سال ۹۳ به این شبکه متصل شوند. 2197- اخبار کوتاه - براساس مصوبه مجلس درباره تبدیل شرکت پست به شرکت ملی پست، موضوعات مربوط به پست مالی، به شرکت دولتی پست بانک، تفویض اختیار شده است. - معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه مدل‌های تغییر تعرفه تلفن ثابت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی شده اما هنوز به قطعیت نرسیده است، گفت: نهایی شدن بحث تعرفه‌ها، متکی بر طرح توسعه شرکت مخابرات در جهت توسعه باند پهن ملی کشور است. - معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از انجام تست نهایی برای آمادگی اپراتورهای موبایل، جهت اجرای طرح جابجایی اپراتورهای موبایل بدون تعویض شماره (ترابردپذیری) خبر داد. - شرکت گوگل اعلام کرد که دو اپلیکیشن پیام رسان متنی و تصویری خود با نام های Allo و Duo را در تابستان عرضه خواهد کرد. - عضو هیات مدیره مخابرات از وجود ۶ میلیون خط تلفن ثابت بدون استفاده در کشور خبر داد و گفت: از رگولاتوری خواسته ایم برای خطوط تلفن ثابت بلااستفاده تصمیم گیری کند. - طرح «سامانه گردشگری مبتنی بر ارزش افزوده»، رتبه سوم در بخش فرصت های سرمایه گذاری و فن آفرینی جشنواره ملی شیخ بهایی را بدست آورد. - شرکت ارتباطات زیرساخت به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، پهنای باند مورد نیاز کشور افغانستان را به میزان ۱۰ گیگابیت تامین خواهد کرد. قرار است این حجم اینترنت با رقمی معادل ۱.۲ میلیون دلار در اختیار افغانستان قرار گیرد که از نظر قیمت و کیفیت دارای صرفه فراوانی برای آن کشور خواهد بود.

2196- بنا بر توافقنامه ای که میان سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی - که پروانه اپراتوری این پروژه را در اختیار دارد - و یک شرکت خصوصی بسته شده است، «شبکه علمی کشور» وارد فاز اجرایی و عملیاتی می شود.

قرار است در مدت ۱۸ ماه، تمامی مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشی در مراکز استان و شهرهای بزرگ و مهم کشور، به شبکه علمی دانشگاهی متصل شوند.

این پروژه در چارچوب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) با سرمایه گذاری و ارائه سرویس توسط بخش خصوصی اجرا می شود. بنابراین، پیمانکار، علاوه بر شبکه سازی و ایجاد بسترهای زیرساختی، نسبت به ارائه محتوا و سرویس شبکه علمی هم اقدام خواهد کرد.

پیاده سازی زیرساخت شبکه علمی با همکاری اپراتورهای ارتباطی انجام می شود و پیمانکار شبکه علمی، علاوه بر آماده سازی تجهیزات لازم از جمله سوئیچ و روتر می تواند از امکاناتی که پیش از این در تهران برای شبکه علمی کشور ایجاد شده بود استفاده کند.

= تعریف پروژه ای به نام شبکه علمی، سابقه ای بیش از ۲۱ سال دارد و طبق تاکیدات برنامه پنجم توسعه قرار بود بیش از ۲۵۰۰ نقطه دانشگاهی تا پایان سال ۹۳ به این شبکه متصل شوند.

2197- اخبار کوتاه

- براساس مصوبه مجلس درباره تبدیل شرکت پست به شرکت ملی پست، موضوعات مربوط به پست مالی، به شرکت دولتی پست بانک، تفویض اختیار شده است.

- معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه مدل‌های تغییر تعرفه تلفن ثابت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی شده اما هنوز به قطعیت نرسیده است، گفت: نهایی شدن بحث تعرفه‌ها، متکی بر طرح توسعه شرکت مخابرات در جهت توسعه باند پهن ملی کشور است.

- معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از انجام تست نهایی برای آمادگی اپراتورهای موبایل، جهت اجرای طرح جابجایی اپراتورهای موبایل بدون تعویض شماره (ترابردپذیری) خبر داد.

- شرکت گوگل اعلام کرد که دو اپلیکیشن پیام رسان متنی و تصویری خود با نام های Allo و Duo را در تابستان عرضه خواهد کرد.

- عضو هیات مدیره مخابرات از وجود ۶ میلیون خط تلفن ثابت بدون استفاده در کشور خبر داد و گفت: از رگولاتوری خواسته ایم برای خطوط تلفن ثابت بلااستفاده تصمیم گیری کند.

- طرح «سامانه گردشگری مبتنی بر ارزش افزوده»، رتبه سوم در بخش فرصت های سرمایه گذاری و فن آفرینی جشنواره ملی شیخ بهایی را بدست آورد.

- شرکت ارتباطات زیرساخت به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، پهنای باند مورد نیاز کشور افغانستان را به میزان ۱۰ گیگابیت تامین خواهد کرد. قرار است این حجم اینترنت با رقمی معادل ۱.۲ میلیون دلار در اختیار افغانستان قرار گیرد که از نظر قیمت و کیفیت دارای صرفه فراوانی برای آن کشور خواهد بود.

پرتال استان یزد

تلفن:  31112525

نمابر:  36284787

پیامک:  100061112525

رایانامه:  it@ostanyazd.ir