266


مستند "شهروند چند ملیتی" در یک قسمت 120 دقیقه ای، ۲۵ اردیبهشت، ساعت ۲۱، از شبکه مستند سیما پخش شد. شهروند چند ملیتی، به افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی می پردازد. ادوارد اسنودن، اسناد محرمانه ای از NSA را منتشر کرد که این اسناد نشان دهنده جزئیات چگونگی تلاش گسترده آمریکا و انگلستان (با همکاری کانادا، استرالیا و نیوزیلند؛ که مجموعه این 5 کشور را «پنج چشم» می گویند) برای نظارت و جاسوسی گسترده، به ویژه از طریق اینترنت است. برخی از اسناد منتشر شده نشان می دهد اطلاعات مخابره شده مردم در مقیاسی بسیار وسیع، رهگیری و شنود می شود. برخی از داده های جمع آوری شده، مانند داده های پروژه ایکس کی اسکور (XKeyScore) مستقیماً روی میز باراک اوباما قرار می گرفتند.   مجمع عمومی سالیانه شرکت مخابرات ایران صبح روز پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت، بدون حضور نمایندگان دولت به عنوان صاحبان ۴۰ درصدی سهام شرکت مخابرات ایران (در اعتراض به برکناری مدیرعامل) برگزار شد. دراین مجمع که با مشارکت 55 درصدی صاحبان سهام برگزار شد، موضوع اصلاح تعرفه مکالمات تلفن ثابت (۳ تومان برای هر دقیقه در درون استان)، عدم توسعه مخابرات و زیان دهی بخش تلفن ثابت (۶۰۰ میلیارد تومان)، عدم پیشرفت سود خالص مخابرات از سال ۸۹ تاکنون (۲۵۰۰ میلیارد تومان)، برکناری مدیرعامل این شرکت (ابراهیمی) و نیز انفصال دانشکده مخابرات و پیوست آن به وزارت ارتباطات و نیز تصرف ساختمان آن، مطرح شد. مدرس خیابانی، عضو هیات مدیره - که در غیاب سیدهاشمی، رئیس هیات مدیره، رییس مجمع شده بود، عدم اجرای اصلاح تعرفه ها، عدم اجرای هماهنگی برای جلوگیری از ورود غیرقانونی به شرکت مخابرات ایران، عدم نهایی شدن تعرفه اتصال متقابل (اینترکانکشن) با اپراتور ایرانسل را از جمله عملکردهای ناموفق مدیرعامل قبلی این شرکت عنوان کرد که باعث جابجایی وی در فاصله یک هفته مانده به مجمع عمومی شد. وی گفت: قرار بود مجمع عمومی 18 اردیبهشت برگزار شود و بعد از آن، مدیرعامل برکنار شود. اما در نهایت این مجمع امروز برگزار شد و حکم مدیرعامل مخابرات پیش از این تاریخ خورده بود!   آوایی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد از اول خردادماه ارتباط دفترخانه ها با ثبت احوال، برای ثبت آنی اسناد، آن لاین می‌شود و مشکلات رفع خواهد شد.   جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به چرایی استفاده خود از فیسبوک،‌ گفت: فیسبوک وسیله‌ای شده تا کسانی که به هیچ وجه من الوجوهی نمی‌توانند با "یک وزیر" ارتباط برقرار کنند، درخواست‌ها و مشکلات خود را از این طریق با من در جریان می‌گذارند. وی در پاسخ به اینکه چرا دولتمردان، با وجود منع قانونی برای مردم، از این شبکه اجتماعی (فیس بوک) استفاده می‌کنند، گفت: من به عنوان یک "شهروند عادی" از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنم!
 • مستند "شهروند چند ملیتی" در یک قسمت 120 دقیقه ای، ۲۵ اردیبهشت، ساعت ۲۱، از شبکه مستند سیما پخش شد.
  شهروند چند ملیتی، به افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی می پردازد.
  ادوارد اسنودن، اسناد محرمانه ای از NSA را منتشر کرد که این اسناد نشان دهنده جزئیات چگونگی تلاش گسترده آمریکا و انگلستان (با همکاری کانادا، استرالیا و نیوزیلند؛ که مجموعه این 5 کشور را «پنج چشم» می گویند) برای نظارت و جاسوسی گسترده، به ویژه از طریق اینترنت است. برخی از اسناد منتشر شده نشان می دهد اطلاعات مخابره شده مردم در مقیاسی بسیار وسیع، رهگیری و شنود می شود. برخی از داده های جمع آوری شده، مانند داده های پروژه ایکس کی اسکور (XKeyScore) مستقیماً روی میز باراک اوباما قرار می گرفتند.
   
 • مجمع عمومی سالیانه شرکت مخابرات ایران صبح روز پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت، بدون حضور نمایندگان دولت به عنوان صاحبان ۴۰ درصدی سهام شرکت مخابرات ایران (در اعتراض به برکناری مدیرعامل) برگزار شد.
  دراین مجمع که با مشارکت 55 درصدی صاحبان سهام برگزار شد، موضوع اصلاح تعرفه مکالمات تلفن ثابت (۳ تومان برای هر دقیقه در درون استان)، عدم توسعه مخابرات و زیان دهی بخش تلفن ثابت (۶۰۰ میلیارد تومان)، عدم پیشرفت سود خالص مخابرات از سال ۸۹ تاکنون (۲۵۰۰ میلیارد تومان)، برکناری مدیرعامل این شرکت (ابراهیمی) و نیز انفصال دانشکده مخابرات و پیوست آن به وزارت ارتباطات و نیز تصرف ساختمان آن، مطرح شد.
  مدرس خیابانی، عضو هیات مدیره - که در غیاب سیدهاشمی، رئیس هیات مدیره، رییس مجمع شده بود، عدم اجرای اصلاح تعرفه ها، عدم اجرای هماهنگی برای جلوگیری از ورود غیرقانونی به شرکت مخابرات ایران، عدم نهایی شدن تعرفه اتصال متقابل (اینترکانکشن) با اپراتور ایرانسل را از جمله عملکردهای ناموفق مدیرعامل قبلی این شرکت عنوان کرد که باعث جابجایی وی در فاصله یک هفته مانده به مجمع عمومی شد.
  وی گفت: قرار بود مجمع عمومی 18 اردیبهشت برگزار شود و بعد از آن، مدیرعامل برکنار شود. اما در نهایت این مجمع امروز برگزار شد و حکم مدیرعامل مخابرات پیش از این تاریخ خورده بود!
   
 • آوایی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد از اول خردادماه ارتباط دفترخانه ها با ثبت احوال، برای ثبت آنی اسناد، آن لاین می‌شود و مشکلات رفع خواهد شد.
   
 • جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به چرایی استفاده خود از فیسبوک،‌ گفت: فیسبوک وسیله‌ای شده تا کسانی که به هیچ وجه من الوجوهی نمی‌توانند با "یک وزیر" ارتباط برقرار کنند، درخواست‌ها و مشکلات خود را از این طریق با من در جریان می‌گذارند.
  وی در پاسخ به اینکه چرا دولتمردان، با وجود منع قانونی برای مردم، از این شبکه اجتماعی (فیس بوک) استفاده می‌کنند، گفت: من به عنوان یک "شهروند عادی" از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنم!
پرتال استان یزد

تلفن:  31112525

نمابر:  36284787

پیامک:  100061112525

رایانامه:  it@ostanyazd.ir