271


معاون اول رییس جمهور، در پنجمین جشنواره ملی فاوا، با تاکید بر اصل شفافیت و پاسخگویی گفت: راه میانبر برای رسیدن به اهداف دولت، توسعه فناوری‌های اطلاعاتی است. جهانگیری با بیان اینکه راهی جز استقرار دولت الکترونیک و حتی دولت همراه نداریم، افزود: کشوری که نسل‌های سوم و چهارم موبایل را ایجاد می‌کند، می‌تواند از فرصت دولت همراه نیز استفاده کند. وی با اشاره به برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد سالانه 100 هزار شغل، گفت: این موضوع، کار مهمی است و همه دستگاه‌ها باید از آن حمایت کنند تا سهم فاوا در تولید ناخالص ملی و صادرات کشور با یک حرکت علمی دقیق افزایش یابد.   وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه "فناوری در برنامه ششم توسعه باید موتور محرک توسعه قرار داده شود"، گفت: در دو دهه گذشته فناوری ICT تحولات بسیاری کرده و سال گذشته نیز آقای روحانی در همین راستا خواسته‌هایی را از فاوای کشور داشتند که ما سعی کردیم در این یک سال زیرساخت‌های مورد نظر ایشان را فراهم کنیم. او گفت: اولین خواسته ایشان سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها بود و در این راستا تا پایان سال گذشته 200 شهر به فناوری نسل سوم تلفن همراه دست یافتند و 27.5 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم قرار گرفت. تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم 3 میلیون و 300 هزار مشترک اینترنت داشتیم که امروز به 9 میلیون نفر رسیده و حدود 9 میلیون نفر هم از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند. وی افزود: شبکه انتقال کشور هم قبلا محدود بود که اکنون رشد سه برابری داشته و پهنای باند داخلی نیز 4 برابر شده است. واعظی، درباره برنامه‌های سال جاری نیز گفت: درصدد هستیم تا با دادن 7- 8 پروانه جدید در حوزه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات حدود 100 هزار نفر اشتغال‌زایی داشته باشیم. وی اولویت برنامه‌های وزارت ارتباطات در سال جاری را شامل چهار برنامه دانست و گفت: 1. دولت الکترونیکی، 2. توسعه کسب‌وکار، 3. اشتغال دانش بنیان و 4. دسترسی آزاد به اطلاعات. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره میزان وام وجوه اداره شده این وزارتخانه گفت: سال گذشته میزان این وام 90 میلیارد تومان بود که بخش بزرگی از آن تخصیص یافت و برای سال جاری که به 120 میلیارد تومان رسیده، "چهار مرحله فراخوان تا انتهای سال" خواهیم داشت.   رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس؛ با گلایه از وضعیت کنونی کارخانجات تولیدی تجهیزات داخلی گفت: در سفری به شیراز متوجه شدم که کارخانجات مخابراتی ما که روزی در رتبه چهارم دنیا بود در وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برد؛ همانجا با خود فکر کردم کاش همان روز که مخابرات را واگذار کردیم شرکت‌های مخابراتی و در ارتباط با ان را هم واگذار می‌کردیم که اکنون به این وضعیت بر نخوریم. رحمانی خاطر نشان کرد: بر این اساس هفته آینده جلسه‌ای را کمیسیون با موضوع ساخت داخلی و شبکه ملی اطلاعات خواهد داشت. وی اشاره‌ای به جایگاه وضعیت ICT ایران در میان کشورهای منطقه داشت و اذعان کرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه قرار بوده به جایگاه دوم منطقه برسیم اما اکنون در شاخص‌های مختلف بین 11 تا 14 کشور اول هستیم که غالبا در شاخص‌های مهم، رتبه 14 را داریم.   معاون محتوا مرکز ملی فضای مجازی کشور از تصویب برنامه ملی بازی های رایانه ای در این مرکز خبر داد. دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: هم اکنون برنامه های "دانش نامه های برخط" ، "کتابخانه های دیجیتال" و "آینده پژوهی در حوزه محتوای فضای مجازی" نیز در این کمیسیون در حال بررسی است.
 • معاون اول رییس جمهور، در پنجمین جشنواره ملی فاوا، با تاکید بر اصل شفافیت و پاسخگویی گفت: راه میانبر برای رسیدن به اهداف دولت، توسعه فناوری‌های اطلاعاتی است.
  جهانگیری با بیان اینکه راهی جز استقرار دولت الکترونیک و حتی دولت همراه نداریم، افزود: کشوری که نسل‌های سوم و چهارم موبایل را ایجاد می‌کند، می‌تواند از فرصت دولت همراه نیز استفاده کند.
  وی با اشاره به برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد سالانه 100 هزار شغل، گفت: این موضوع، کار مهمی است و همه دستگاه‌ها باید از آن حمایت کنند تا سهم فاوا در تولید ناخالص ملی و صادرات کشور با یک حرکت علمی دقیق افزایش یابد.
   
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه "فناوری در برنامه ششم توسعه باید موتور محرک توسعه قرار داده شود"، گفت: در دو دهه گذشته فناوری ICT تحولات بسیاری کرده و سال گذشته نیز آقای روحانی در همین راستا خواسته‌هایی را از فاوای کشور داشتند که ما سعی کردیم در این یک سال زیرساخت‌های مورد نظر ایشان را فراهم کنیم.
  او گفت: اولین خواسته ایشان سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها بود و در این راستا تا پایان سال گذشته 200 شهر به فناوری نسل سوم تلفن همراه دست یافتند و 27.5 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم قرار گرفت. تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم 3 میلیون و 300 هزار مشترک اینترنت داشتیم که امروز به 9 میلیون نفر رسیده و حدود 9 میلیون نفر هم از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند.
  وی افزود: شبکه انتقال کشور هم قبلا محدود بود که اکنون رشد سه برابری داشته و پهنای باند داخلی نیز 4 برابر شده است.
  واعظی، درباره برنامه‌های سال جاری نیز گفت: درصدد هستیم تا با دادن 7- 8 پروانه جدید در حوزه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات حدود 100 هزار نفر اشتغال‌زایی داشته باشیم.
  وی اولویت برنامه‌های وزارت ارتباطات در سال جاری را شامل چهار برنامه دانست و گفت: 1. دولت الکترونیکی، 2. توسعه کسب‌وکار، 3. اشتغال دانش بنیان و 4. دسترسی آزاد به اطلاعات.
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره میزان وام وجوه اداره شده این وزارتخانه گفت: سال گذشته میزان این وام 90 میلیارد تومان بود که بخش بزرگی از آن تخصیص یافت و برای سال جاری که به 120 میلیارد تومان رسیده، "چهار مرحله فراخوان تا انتهای سال" خواهیم داشت.
   
 • رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس؛ با گلایه از وضعیت کنونی کارخانجات تولیدی تجهیزات داخلی گفت: در سفری به شیراز متوجه شدم که کارخانجات مخابراتی ما که روزی در رتبه چهارم دنیا بود در وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برد؛ همانجا با خود فکر کردم کاش همان روز که مخابرات را واگذار کردیم شرکت‌های مخابراتی و در ارتباط با ان را هم واگذار می‌کردیم که اکنون به این وضعیت بر نخوریم.
  رحمانی خاطر نشان کرد: بر این اساس هفته آینده جلسه‌ای را کمیسیون با موضوع ساخت داخلی و شبکه ملی اطلاعات خواهد داشت.
  وی اشاره‌ای به جایگاه وضعیت ICT ایران در میان کشورهای منطقه داشت و اذعان کرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه قرار بوده به جایگاه دوم منطقه برسیم اما اکنون در شاخص‌های مختلف بین 11 تا 14 کشور اول هستیم که غالبا در شاخص‌های مهم، رتبه 14 را داریم.
   
 • معاون محتوا مرکز ملی فضای مجازی کشور از تصویب برنامه ملی بازی های رایانه ای در این مرکز خبر داد.
  دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: هم اکنون برنامه های "دانش نامه های برخط" ، "کتابخانه های دیجیتال" و "آینده پژوهی در حوزه محتوای فضای مجازی" نیز در این کمیسیون در حال بررسی است.
پرتال استان یزد

تلفن:  31112525

نمابر:  36284787

پیامک:  100061112525

رایانامه:  it@ostanyazd.ir