350


در نوزدهمین نشست شورای راهبردی جویشگر بومی، یاری، مجری طرح جویشگر بومی به ارایه گزارشی درباره توسعه زیرساخت پردازشی، هزینه یک سال توسعه زیرساخت، نگهداری زیرساخت و پهنای باند مراکز داده، هزینه های مشابه در سایر مراکز داده، محورهای پژوهشی (پروژه های پیشنهادی)، طراحی زیرساخت رتبه بندی و پایش خدمات وب در کشور (مشابه الکسا و ComScore)، تدوین ضوابط و مقررات موتورهای جستجو، تدوین برنامه اجرایی پروژه های مرتبط با فناوری بیومتری در جویشگر بومی، تدوین ضوابط و مقررات موتورهای جستجو، ایجاد شبکه تصویری برای فارس نت، طراحی و پیاده سازی سکوی اعتماد طرح جویشگر بومی پرداخت.   رئیس سازمان نهضت سواد آموزی، از اجرای آزمایشی طرح توسعه سواد دیجیتال در ۵ استان کشور خبرداد. وی گفت: دوره آموزشی مربوط به کسب مهارتهای ICDL در شهر تهران، اصفهان، خراسان رضوی، کردستان و کرمان برگزار خواهد شد. در این طرح، بنیاد ICDL، وابسته به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، با سازمان نهضت سوادآموزی همکاری خواهد کرد.   اگرچه بخش ICT (اپراتورها) پس از نفت و مالیات، سومین منبع درآمد دولت است، اما توجهی به این بخش در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است. رئیس دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: علیرغم اهمیت درآمدی حوزه ICT در درآمدهای دولت و خلاف اینکه انتظار می‌رفت برخی از سیاست‌ها متمرکز بر فناوری اطلاعات باشد، اما توجهی به ICT در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است. فقیهی گفت: با توجه به اینکه IT توانمندساز دیگر بخش‌ها است، ICT در تمامی این سیاست‌ها می‌تواند نقش ایفا کند؛ به ویژه ICT در توسعه اشتغال و تمرکز بر بنگاه‌های کوچک می‌توانست موثر باشد.   معاون امور استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر لزوم ایجاد مراکز شتاب دهنده فناوری در استان های کشور تاکید کرد. براری گفت: برنامه ریزی در ۳ محور اصلی: توسعه شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای جدید با ایجاد یک مرکز شتاب دهنده فناوری در هر استان، راهکارهای تولید محتوا و اپلیکیشن و توسعه خدمات الکترونیک مبتنی بر مزیت های استانی از جمله اهداف وزارت ارتباطات در استان های کشور است.   سخنگوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات: مجوز فعالیت ۷ اپراتور در بازار ارتباطات ثابت – FCP – قطعی شده و آماده است، اما هنوز مجوزی برای شرکت ها صادر نشده است. اسدی با بیان اینکه در حال هماهنگی و برنامه ریزی برای صدور مجوز به این شرکت ها هستیم، افزود: مجوز فعالیت این شرکت ها به طور یکجا و طی مراسمی اعطا خواهد شد. دریافت کنندگان پروانه FCP می توانند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای، هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت را در کشور ارائه کنند. این اپراتورها، حتی پس از اتمام دوره انحصار اپراتور فیبرخانگی که مربوط به نیمه اول سال ۹۵ می شود، مجاز خواهند بود شبکه فیبر نوری نیز ایجاد کنند و سرویس های مرتبط با این حوزه را ارائه دهند. طبق مجوز صادر شده اپراتورهای FCP باید سالانه حداقل ۲۰ هزار پورت اینترنت در خارج از مراکز استان های کشور ایجاد کنند.
 • در نوزدهمین نشست شورای راهبردی جویشگر بومی، یاری، مجری طرح جویشگر بومی به ارایه گزارشی درباره توسعه زیرساخت پردازشی، هزینه یک سال توسعه زیرساخت، نگهداری زیرساخت و پهنای باند مراکز داده، هزینه های مشابه در سایر مراکز داده، محورهای پژوهشی (پروژه های پیشنهادی)، طراحی زیرساخت رتبه بندی و پایش خدمات وب در کشور (مشابه الکسا و ComScore)، تدوین ضوابط و مقررات موتورهای جستجو، تدوین برنامه اجرایی پروژه های مرتبط با فناوری بیومتری در جویشگر بومی، تدوین ضوابط و مقررات موتورهای جستجو، ایجاد شبکه تصویری برای فارس نت، طراحی و پیاده سازی سکوی اعتماد طرح جویشگر بومی پرداخت.
   
 • رئیس سازمان نهضت سواد آموزی، از اجرای آزمایشی طرح توسعه سواد دیجیتال در ۵ استان کشور خبرداد.
  وی گفت: دوره آموزشی مربوط به کسب مهارتهای ICDL در شهر تهران، اصفهان، خراسان رضوی، کردستان و کرمان برگزار خواهد شد.
  در این طرح، بنیاد ICDL، وابسته به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، با سازمان نهضت سوادآموزی همکاری خواهد کرد.
   
 • اگرچه بخش ICT (اپراتورها) پس از نفت و مالیات، سومین منبع درآمد دولت است، اما توجهی به این بخش در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است.
  رئیس دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: علیرغم اهمیت درآمدی حوزه ICT در درآمدهای دولت و خلاف اینکه انتظار می‌رفت برخی از سیاست‌ها متمرکز بر فناوری اطلاعات باشد، اما توجهی به ICT در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است.
  فقیهی گفت: با توجه به اینکه IT توانمندساز دیگر بخش‌ها است، ICT در تمامی این سیاست‌ها می‌تواند نقش ایفا کند؛ به ویژه ICT در توسعه اشتغال و تمرکز بر بنگاه‌های کوچک می‌توانست موثر باشد.
   
 • معاون امور استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر لزوم ایجاد مراکز شتاب دهنده فناوری در استان های کشور تاکید کرد.
  براری گفت: برنامه ریزی در ۳ محور اصلی: توسعه شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای جدید با ایجاد یک مرکز شتاب دهنده فناوری در هر استان، راهکارهای تولید محتوا و اپلیکیشن و توسعه خدمات الکترونیک مبتنی بر مزیت های استانی از جمله اهداف وزارت ارتباطات در استان های کشور است.
   
 • سخنگوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات: مجوز فعالیت ۷ اپراتور در بازار ارتباطات ثابت – FCP – قطعی شده و آماده است، اما هنوز مجوزی برای شرکت ها صادر نشده است.
  اسدی با بیان اینکه در حال هماهنگی و برنامه ریزی برای صدور مجوز به این شرکت ها هستیم، افزود: مجوز فعالیت این شرکت ها به طور یکجا و طی مراسمی اعطا خواهد شد.
  دریافت کنندگان پروانه FCP می توانند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای، هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت را در کشور ارائه کنند.
  این اپراتورها، حتی پس از اتمام دوره انحصار اپراتور فیبرخانگی که مربوط به نیمه اول سال ۹۵ می شود، مجاز خواهند بود شبکه فیبر نوری نیز ایجاد کنند و سرویس های مرتبط با این حوزه را ارائه دهند.
  طبق مجوز صادر شده اپراتورهای FCP باید سالانه حداقل ۲۰ هزار پورت اینترنت در خارج از مراکز استان های کشور ایجاد کنند.
پرتال استان یزد

تلفن:  31112525

نمابر:  36284787

پیامک:  100061112525

رایانامه:  it@ostanyazd.ir